انواع مونتاژ فیلم

تعریف مونتاژ : اتصال و پیوند هنرمندانه نماهای فیلم برداری شده در کنار هم به شکلی که مفهوم خاصی را به بیننده نشان دهد.مونتاژ کات : چیدن نماها پشت سر هم چه صدا و چه تصویر بدون تروکاژ، مونتاژ ذهنی : مونتاژی که نماهای آن نمادین و سمبولیک است. با پیوند دو نما مفهوم سومی بدست می آید.

ادامه مطلب

تفاوت تدوین و مونتاژ

بسیاری از کسانی که در حوزه تدوین و مونتاژ هستند، این سوال برایشان پیش آمده که فرق تدوین و مونتاژ چیست؟در خصوص مونتاژ و تدوین که به نظر یکی می آیند باید گفت که در باطن کاملاً دو بحث جدا هستند و میتوان حدوداً تنها شباهت آنها در کار با تصویر بیان نمود.

ادامه مطلب

ترانزیشن چیست؟ (Transition)

(Transition) ترانزیشن یا انتقال ، عبارت است از هر تکنیکی که در تغییر صحنه و ایجاد ارتباط ، به ویژه از صحنه ای به صحنه دیگر مورد استفاده قرار گیرد که اصولا معرف تغییر در زمان یا مکان است. باید توجه داشت هدف از ارتباط ، چیزی به جز خط سیر داستان است ، یعنی برقراری ارتباطی جذاب و بدون ایجاد پرش در ذهن تماشاگر.

ادامه مطلب

اینسرت و کات های برون برش در تدوین

برای حفظ ریتم اصلی یک داستان، تدوینگر می تواند از نماهای اینسرت (insert shots) و یا کاتهای برون برش (cutaways) استفاده کند، در این یادداشت به این دو مورد از دیدگاه تدوین می نگریم، نماهای اینسرت، نماهای بسیار نزدیک از اشیایی که در درون صحنه اصلی وجود دارند، هستند. گاهی اوقات نماهای معرف (Establish Shot) را می توان جزء نماهای اینسرتی دانست.

ادامه مطلب

آموزش تکنیک های تدوین فیلم

تکنیک های تدوین نقش بسیار زیادی در محصول نهایی شما دارد، تکنیک های تدوین سبب نشستن مخاطب بر پای فیلم شما می شود، یکی از این تکنیک های دادن روند سریع به فیلم است.

ادامه مطلب
  • صفحه 1 از 2
  • 1
  • 2