کاربرد اصلی این بخش

این بخش بیشتر به درخواست مشتریانی انجام گردید که خودشان بخشی یا همه آگهی های سایتشان را مدیریت میکنند ، مثلا گوشی های دسته دوم ، لاستیک دسته دوم خودرو و … ، این دوستان نیاز داشتند بخشی در چارسوق طراحی شود تا بجای دریافت سنتی هزینه از کاربران، و تماس تلفنی و… بخش پرداخت آنلاین جهت فروش و مدیریت پرداخت ها تنظیم گردد.  تقریبا تمام درخواست ها برای ایجاد این قسمت از طرف این مشتریان بود.  و بخش فوق تمامی نیاز کاربر مورد نظر را رفع می کند . و بسیار مناسب جهت این سری افراد می باشد .  که با توجه به پیاده سازی این بخش ، جهت استفاده به عنوان پرداخت واسطه ای نیز میتواند مورد استفاده قرار گیرد ، اما جهت استفاده برای پرداخت واسطه ای ، چالش های جدی خواهید داشت که به آن ها اشاره میکنیم، در صورتی که میخواهید از این بخش به عنوان پرداخت واسطه ای استفاده کنید  بخش هشدار های امنیتی و زیر ساختی را جدی بگیرید. در صورتی که این بخش مناسب شما نیست ، یا فکر میکنید پیاده سازی آن برای شما سخت است یا زیر ساخت های آن را نمیتوانید فراهم کنید ، میتوانید داخل پیشخوان => بخش پرداخت امن ، این امکان را غیرفعال بفرمایید.

هشدار های امنیتی در صورت استفاده از پرداخت امن چارسوق به عنوان واسطه گری توسط مدیر سایت

در صورتی که میخواهید از بخش پرداخت امن جهت واسطه گری استفاده بفرمایید ، باید بسیار هوشیار باشید و قوانین دقیق بنویسید ، استفاده از این قسمت به لحاظ امنیتی ریسک بالایی دارد و تقریبا اعتماد ناممکن است . به عنوان مثال: یک عدد گوشی دسته دوم در سایت شما آگهی می شود ، کاربر پداخت انجام میدهد و آگهی دهنده ، کالا را برای شخص مقابل می فرستد ، کالا که به دست نفر دوم می رسد ، ایشان به گوشی آسیب میرسانند و به سایت اطلاع می دهد که کالای دریافتی معیوب است. سایت مجبور به بازگشت وجه می شود و آگهی دهنده نیز شکایت دارد که گوشی ارسالی سالم بوده و بعد معیوب شده است. عملا در مثال فوق ، هیچ کاری از دست مدیر سایت در صدد رفع مشکل یا اثبات و عدم حق هیچکدام از طرفین موجود نخواهد بود و صرفا باعث ضرر به آگهی دهنده و نابودی اعتبار سایت شما خواهد شد. 

پس سایت هایی که این امکان را دارند چطور استفاده و مدیریت میکنند؟

طبق بررسی که انجام دادیم ، سایتهایی که این امکان را دارند ، صرفا با یک سری توزیع کننده خاص که با ایشان آشنایی دارند و معتمد می باشند ، و صرفا جهت تامین ارسال کالا ( و نه سلامت کالا /  نه واسطه گری و صرفا به عنوان تایید خرید ) کار میکنند ، که همین مورد نیز مستلزم نوشتن قوانین دقیق می باشد ، برای واسطه گری عمومی هیچ سرویسی خدمات نمیدهد.

هشدار های قانونی و مالیاتی و زیر ساختی در صورت استفاده از پرداخت امن چارسوق به عنوان واسطه گری توسط مدیر سایت

توجه داشته باشید باتوجه به قوانین مالیاتی جدید مدون در کشور برای مالیات درگاه های اینترنتی / دستگاه های پرداخت در سال 1401 ،  مسئولیت تمامی مبالغ پرداخت ها ، مالیات بر درآمد ، امور اجرایی و دارایی درگاهی که به اسم شماست ، با شخص شما می باشد و باید توسط شما مدیریت شود ، یعنی کل پرداختی های درگاه سایت شما شامل مالیات خواهد شد و پرداخت واسطه ای نیز در سایت شما ایجاد مالیات میکند ، پس برای اثبات مقادیر به عنوان خارج از مالیات ، باید مشابه همه کسب و کار ها / شرکت ها و … پرونده مالیاتی تشکیل بدهید و کل مبالغ مدیریت شده توسط پرداخت امن را در اظهار نامه مالیاتی ذکر کنید . همچنین مدیریت پرداخت های واسطه ای ، دقیقا مشابه مدیریت یک سایت فروشگاهی ، نیاز به حسابداری و وجود اپراتور برای پیگیری سفارشات / سفارش دهنده و خریدار / تایید دریافت کالا و …  می باشد ، شما باید اپراتور داشته باشید ، با مشتریان در ارتباط باشند ، پیگیری سفارش انجام بدهند و …

پرداخت امن به عنوان واسطه گری سایت خیلی دردسر دارد ، اصلا چرا این بخش طراحی شده است؟

همانطور که اشاره شد ، در چارسوق طیف زیادی مشتری داریم که ایشان در سایت شخصی ، اقدام به ارائه / معرفی و فروش تلفنی کالا های خودشان میکنند ، مثلا لباس های مزون خودشان را میفروشند ، دستگاه های دسته دومی که دارند را خرید و فروش میکنند ، سمساری ها / فروشندگان استوک و … نیز از مشتریان چارسوق هستند . این بخش به عنوان فروش آنلاین برای این مشتریان بسیار کاربردی است و رضایت ایشان را جلب می نماید. تقریبا بصورت حدودی 50 درصد مشتریان چارسوق این طیف هستند و درخواست بالایی برای این قمست موجود بود. پرداخت واسطه ای بخش بسیار پر چالشی می باشد که تمامی ریسک فنی / امنیتی آن در مقابل شما موجود است و  باتوجه به تصمیم شما میتوانید فعال / غیر فعال شود . اگر این بخش مورد نیاز شما نیست ، یا نمیتوانید به لحاظ فنی یا امنیتی آن را مدیریت کنید ، میتوانید آن را از داخل پیشخوان  بخش پرداخت امن فعال / غیر فعال بفرمایید .   

نحوه فعال سازی : 

برای فعال سازی این بخش از پیشخوان به بخش پرداخت امن بروید     سپس وارد تب تنظیمات عمومی شوید و گزینه فعال سازی را فعال کنید   گزینه وضعیت نمایش پرداخت امن به سه حالت قابل دسترسی می باشد
  1. همه آگهی ها
  2. همه آگهی ها بجز انتخاب مدیر یا کاربر
  3. آگهی های خاص
گزینه “همه آگهی ها” این بخش را برای همه آگهی هایی که دارای قیمت باشند و در دسته بندی ها قیمت دار درج شده باشند فعال میکند یعنی برای آگهی که قیمت نداشته باشد ، یا مثلا در دسته بدون قیمت خدمات باشند نمایش نخواهد یافت! گزینه ” آگهی های خاص ” این بخش را برای آگهی هایی که مدیر مشخص کند فعال می کند ( قبل از تایید آگهی ) گزینه ” همه آگهی ها بجر انتخاب کاربر یا مدیر ” جهت فعال سازی این امکان با انتخاب درج توسط کاربر یا مدیر می باشد اگر این گزینه را فعال کنید ، همه آگهی ها بصورت پیشفرض ( که دارای قیمت باشند و در دسته بندی ها قیمت دار درج شده باشند فعال میکند) مگر اینکه مدیر از صفحه ویرایش آگهی ، آن را غیر فعال کند. همچنین با انتخاب این گزینه، به کاربر آگهی دهنده  امکان انتخاب فعال / غیر فعال سازی پرداخت امن  و همچنین درج هزینه ارسال کالایش داده می شود .    

تنظیم برگه پرداخت امن :

    توجه کنید این برگه باید روی ” پرداخت امن ” باشد و نه گزینه “پرداخت ” ، برگه “پرداخت” عادی برای پرداخت های ویژه و … استفاده می گردد و ربطی به پرداخت امن ندارد اگر این برگه در بین برگه های شما موجود نیست ، یک برگه جدید بسازید و کد زیر را درونش قرار بدهید و ذخیره کنید ، سپس این برگه را تنظیم بفرمایید  :
[charsoogh_payment]
 

سیستم حسابداری چگونه است

برای حسابداری پرداخت های خودتان مشابه سایر سایت های فروشگاهی میتوانید با استفاده از نرم افزار های آفلاین مثل حسابداری هلو ، یا افزونه های مرتبط استفاده کنید ، این بخش به قالب چارسوق مرتبط نمی شود ، صرفا زیر ساخت فوق مربوط به فروش آگهی ها می باشد. و ارتباطی با سیستم های حسابداری ندارد.

پیامک اطلاع رسانی پس از خرید چطور داشته باشم ؟ 

افزونه woocommerce sms که رایگان نیز هست و در سایت های فروشگاهی استفاده می شود در چارسوق نیز هماهنگ سازی شده است تا پیامک پس از خرید ، سایر پیامک های دلخواه  برای خریداران ارسال کنید ، آموزش آن را از پنل پیامکی خودتان میتوانید بهره بگیرید. 

فرم های دلخواه مثلا تایید دریافت کالا ، نظر سنجی و … را چگونه بسازم ؟

افزونه های فرم ساز مثل contact form 7 ، گرویتی فرمز و … ، فرم سازی میکنند ، شما میتوانید لینک فرم مربوطه را با افزونه پیامکی پس از سفارش برای کاربر مدنظر بفرستید