Bounce Rate چیست و چگونه محاسبه میشود؟

Bounce Rate چیست و چگونه محاسبه میشود؟

Bounce Rate یا نرخ پرش به درصد تعداد افرادی که تنها یک صفحه از سایت شما را مشاهده می کنند و از آن خارج می شوند گفته میشود. به طور ساده تر فرض کنید سایت شما در روز ۱۰۰ بیننده دارد و ۷۰ نفر از آنها با دیدن یک صفحه از سایت شما خارج شده اند، در این صورت مقدار bouce rate سایت شما ۷۰% است.

Bounce Rate یکی از پارامترهای بسیار مهم در بازاریابی اینترنتی است و مدیران سایت های موفق اینترنتی همواره سعی در کاهش مقدار آن دارند و از روش های خاصی برای کاهش میزان نرخ خروج از سایت استفاده میکنند.

یکی از مهمترین عوامل ، میتواند چگونگی ورود کاربران به سایت شما باشد . سایتهایی که کلمات کلیدی نامربوط انتخاب میکنند و یا تبلیغاتی کاذب و همگانی پسند میکنند ، به شدت Bounce Rate بالاتری دارند . وقتی کسی تبلیغ شما را میبیند و یا کلمات کلیدی را در گوگل جستجو میکند و به سایت شما می آید ولی نشانی از خواسته خود نمیبیند ، به شدت دلزده شده و سایت را ترک میکند .

عامل مهم دیگر ، چگونگی طراحی سایت شماست . سایتی بدرنگ و بد قواره ، با فونتهایی نا مناسب و کوچک و همرنگ و … در کنار انیمیشنها و عکس های پر حجم و نا مربوط ، باعث پس زدگی کاربران از سایت شما شده و درصد Bounce Rate را افزایش میدهد که این اصلا برای یک سایت حرفه ای مطلوب نبست.

قراردادن منوها ، در جای مناسب و استفاده از عبارات مناسب برای هدایت کاربران نیز میتواند خیلی به درصد کمتر بازدیدکنندگانی که به سرعت سایت شما را ترک میکنند کمک کند.

همینطور هدایت کاربران در تبلیغات و سئو سازی ، به یک صفحه فرود (Landing Page) مناسب نیز از مهمترین عوامل میباشد که باید رعایت شود.

ضمن آنکه کلیک بر روی تبلیغاتی که لینک خارجی دارند و باعث میشوند کاربر از سایت شما خارج شود نیز ، Bounce Rate سایت شما را بالا میبرد.

اما عدد مناسب bounce rate چه عددی است؟

نمی توان برای همه سایت ها یک نسخه پیچید! اما شک نکنید bounce rate بالای ۶۰ درصد اصلا عدد خوبی نیست.وقتی بالای ۶۰ میرود (۷۰ و ۸۰) ۹۹ درصد مربوط به سایتهایی است که از ابزار شوم پاپ اپ استفاده کرده اند که جز ضرر برایشان چیزی ندارد.

عدد ایده آل bounce rate بین ۰ تا ۲۰ درصد است.(صفر وجود ندارد.از ۱۰ درصد شروع می شود).

عدد طبیعی و مناسب و قابل افتخار برای یک سایت ۳۰ تا ۴۰ درصد است.

عددی که قابل تحمل است ۵۰ درصد است و ۶۰ درصد عددی است که باید به خود آیید که یک جای کارتان ایراد دارد.درباره بالای ۶۰ درصد هم اصلا صحبت نکنید!

سایت های آموزشی، که مطالب مفید و منحصر به فرد و جذاب دارند، ۳۰ و ۴۰ درصد، بسیار مناسب است.این سایت ها می توانند به کمتر از عدد ۳۰ درصد هم برسند!

سایت هایی که کاربر کار زیادی در انجا ندارد، مثل قیمت ارز، خرید شارژ، بین ۴۰ تا ۵۰ درصد عدد بسیار مناسبی است.

سایت هایی که جستجو محور هستند، مثل سایت های نیازمندی (املاک، خودرو، عمومی،صنعت، ساختمان،ارتباطات و …) ، بین ۳۰ تا ۴۵ درصد عدد مناسبی است.

سایت های شرکتی و خدماتی که کاربر صرفا در آن چند محصول و تلفن تماس می بیند، ۵۰ درصد عدد مناسبی است.

آیا عدد مناسب bounce rate استثنا هم دارد؟

بله! اعداد یاد شده با فرض این است که هیچ بازدید مصنوعی و پاپ آپی در کار نباشد.

همچنین پایین بودن رتبه سایت شما در صفحه اول گوگل (پایین صفحه اول گوگل)، می تواند منجر به افزایش bounce rate شود که در این صورت چاره ای نیست و اشکالی ندارد و اعداد یاد شده در این حالت افزایش می باید و جای نگرانی نیست.زیرا وقتی کاربر به سایت شما می رسد، دیگر خسته شده است و قبل از آن سایت های مشابه دیگر را دیده است.لذا سایت های جدید را نگاهی می اندازد و زودتر خارج می شود(حوصله گشت و گذار کاربر کمتر شده است).

برای کاهش bounce rate چه کارهایی می تواند انجام داد؟

راه کار های زیر به شدت در افزایش bounce rate موثر است و چنانچه به دنبال بهبود این امر هستید سعی کنید موارد زیر را رعایت کنید:

  • جستجوی خوب و خوش دست با نمایش صحیح نتایج در سایت

بخصوص برای سایت های جستجو محور مثل سایت های نیازمندی.اگر کاربر از جستجو لذت ببرد، وقت زیادی را در سایت شما برای جستجو سپری می کند.علاوه بر این از کاربران ثابت شما می شود.در نتیجه bounce rate کاهش می یابد.

  • وجود پست های مرتبط در مطالب

.بخصوص برای سایت های آموزشی و دانلود.در کل وجود  هر گونه لینک مرتبط به صورت عکس و متن، به شدت در کاهش bounce rate موثر است.وقتی کاربر موضوعی از سایت شما را می خواند، ممکن است به موضوعات مشابه آن علاقه مند باشد.حتی اگر به موضوعی که اکنون در حال مطالعه ان است علاقه مند نباشد و سرسری آن را می خواند، یک لینک داخلی مرتبط، ممکن است همانی باشد، که کاربر به دنبال آن بوده است.لذا کاربر واقف می شود، روی آن کلیک کند و مطلب بعدی را مطالعه کند.در نتیجه bounce rate کاهش می یابد و کاربر را بیشتر می توانید در سایت نگه دارید.

  • وجود لینک های داخلی مناسب

ممکن است کاربر برخی اصطلاحات سایت شما را نداند.بهتر است در لای متن خود عبارت ها و کلمات مرتبط را لینک کنید که  اگر کاربر درباره آن کلمه یا عبارت چیزی نمی دانست، روی آن کلیک کند و مطلب مرتبط را مشاهده کند.همین لینک ها خود لینک های مفیدی است که علاوه بر اینکه در سئو، نقش مهمی دارد، موجب کاهش bounce rate سایت شما می شود.

  • UI قوی.

داشتن User Interface یا ظاهر سایت زیبا هم نقش مهمی در جذب و نگه داری کاربر دارد.هیچ کس دوست ندارد در جای زشت گشت و گذار کند.هر چند گشت و گذار او شامل محتوای سودمند باشد.

  • UX  قوی

User Experience قوی یا راحت کار کردن کاربر با سایت شما به شدت در کاهش bounce rate موثر است.UX قوی کار هر کسی نیست و تنها گرافیست های وب حرفه ای با اصول آن آشنا هستند.شما باید بتواند کاربر را راغب کنید که روی کلید ها و عکس های سایت شما کلیک کند و از کلیک کردن آن لذت ببرد.باید کاری کنید، کاربر به خاطر لذت خودش هم که شده با سایت شما ور برود(بله دقیقا ور برود و بازی بازی کند!).باید کاری کنید وقتی روی کلید درج نظر شما کلیک کرد، و پیغام نظر شما ثبت شد ظاهر شد، کاربر احساس کند عسل شیرینی خورده است.و یا کاری کنید که کاربر از بازی کردن با فیلتر های جستجوی سایت شما و تایپ در Text box شما، به حس خوبی دست یابد.همه اینها به علاوه هر چیزی که به ذهن شما می رسد، به معنای UX قوی است که متاسفانه در ایران کارشناسان حرفه ای کمی در این زمینه  وجود دارند و در ایران به UI بیشتر از UX اهمیت می دهند.

  • سرعت بارگذاری مناسب و عدم قطعی مکرر سایت

سرعت بارگذاری بسیار بسیار مهم است.هیچ کس دوست ندارد در یک سایت کند، گشت و گذار کند.شما باید فرض کنید همه اینترنت کم سرعت دارند.چرا صفحات یک مگابایتی و بالاتر تحویل کاربر می دهید؟چرا از سرور ها و هاست های کند استفاده می کنید؟ چرا عکسی که می تواند در همان ابعاد در مانیتور ها و دستگاه ها، با همان کیفیت، با حجم کمتر نمایش داده شود، با حجم بالا در سایت خود آپلود می کنید؟شما به راحتی می توانید، با چند کلیک ساده در فتوشاپ، تصاویر خود را برای استفاده در وب، کم به شکل معجزه آسایی کم حجم کنید که به زودی آموزش کاهش حجم تصاویر در فتوشاپ برای استفاده در وب را قرار خواهم داد.

همچنین می توانید،فایل های js و css سایت خود را فشرده کنید و انها را cache کنید.اگر تصاویر شما مرتب تغییر نمی کنند، می توانید تصاویر خود را هم cache کنید.کش کردن تصاویر، از انجا که برای هر سیستم مدیریت محتوا و زبان برنامه نویسی، متفاوت است، بعدا به ان پرداخته می شود.

  •  وجود قوانین سخت گیرانه برای سایت های وب ۲

چه معنی می دهد که چندین قانون سفت و سخت در سایت خود پیاده کنید.کاربر به شما لطف می کند که وارد سایت شما می شود و در آن فعالیت می کند.پس با قوانین سخت گیرانه کاربر را دفع نکنید.کاری نکنید کاربر تا ابد با سایت شما قهر کند!

  • محتوا و خدمات عالی!

محتوا و خدمات عالی باعث می شود، در خاطر کاربر ماندگار شوید و کاربر به شما علاقه مند شود.همین علاقه مندی موجب گشت و گذار بیشتر کاربر در سایت شما و کاهش bounce rate می شود.

درمجموع باز هم به این نتیجه میرسیم که سایت خود را برای کاربران طراحی کنید و محتوای مناسب و غیر تکراری درآن قرار دهید ، و نه اینکه آنرا برای موتورهای جستجو طراحی کنید .هر چه میزان نرخ خروج از سایت یا Bounce Rate بیشتر باشد نشان دهنده این است که آن سایت جذابیت کمتری برای بیننده داشته یا موضوع سایت ارتباطی با آن چیزی که بیننده به دنبال آن بوده ندارد. طبق مقالات منتشر شده در مورد الگوریتم گوگل پاندا، نرخ خروج از سایت یکی از پارامترهای تاثیرگذار در این الگوریتم است.

 

Telegram Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn

دیدگاه خود را بیان کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.