مدل سازی فرآیندهای کسب و کار
مدل سازی فرآیندهای کسب و کار

فرآیندهای کسب و کار از فعالیت های هماهنگ اجرا شده که برخی از اهدف کسب و کار را مورد توجه قرار می دهند تشکیل شده است.

فعالیت؛ عمل یا کاری است که از طریق فرآیندهای کسب و کار انجام می شود.

این فعالیت ها که به صورت هماهنگ اجرا می شوند، می توانند فعالیت های سیستم، فعالیت های کاربر تعامل، یا فعالیت های دستی باشند. فعالیت های دستی توسط سیستم های اطلاعاتی پشتیبانی نمی شود. نمونه ای از یک فعالیت دستی، ارسال بسته به یک شریک تجاری است.

مدل سازی فرایند های کسب و کار

فعالیت های کاربر تعامل که کارکنان دانشی آنها را انجام می دهند از سیستم های اطلاعاتی استفاده می کنند. در آنجا هیچ فعالیت فیزیکی وجود ندارد. نمونه ای از یک فعالیت تعامل انسانی  وارد کردن اطلاعات در مورد ادعای بیمه در یک محیط مرکز تماس است. از آنجا که انسان از سیستم های اطلاعاتی برای انجام این فعالیت ها، استفاده می کند، بنابراین برنامه های کاربردی باید رابط کاربر مناسب داشته باشند تا بتوانند مؤثر باشند. این برنامه نیاز به اتصال به back-end سیستم های اطلاعاتی موجود که اطلاعات وارد شده در آن ذخیره شده اند دارد تا آن را برای استفاده های بعدی در دسترس قرار دهد.

بعضی از فعالیت ها که در طول فعال سازی فرآیند کسب و کار منتقل می شود، از ماهیت فعالیت های دستی هستند، اما تغییرات حالت در سیستم مدیریت فرآیند کسب و کار با استفاده از فعالیت های کاربر تعامل، وارد شده است. به عنوان مثال، تحویل بسته را می توان با یک سیستم اطلاعات به تصویر کشید. به طور معمول، تحویل واقعی بسته توسط گیرنده با امضای او که شناخته شده است، انجام می شود.تحویل واقعی اطلاعات مهم در فرآیندهای لجستیک (تدارکاتی) کسب و کار است که باید به درستی توسط سیستم های اطلاعاتی ارائه شود.

انواع مختلفی از رویدادها در طول این فرآیندهای لجستیک وجود دارد. این رویدادها اغلب به عنوان اطلاعات ردیابی در دسترس کاربران است. در حالی که فعالیت هایی که از ماهیت دستی اند، یک سیستم های اطلاعاتی – سیستم ردیابی – اطلاعات را در مورد وضعیت فعلی فرآیند، دریافت می کند.

فعالیت های سیستم شامل کاربر انسانی نمی شود، یعنی کاربر دخالتی ندارد. آنها توسط سیستم های اطلاعاتی اجرا می شوند. نمونه ای از فعالیت های یک سیستم در حال بازیابی اطلاعات بورس و سهام از یک برنامه کارگزار سهام و یا چک کردن تعادل یک حساب بانکی است. فرض بر این است که پارامترهای واقعی مورد نیاز برای صورت حساب در دسترس هستند. اگر یک کاربر انسانی این اطلاعات را فراهم کند، سپس این فعالیت ها از نوع تعامل با کاربر است. در هر دو نوع از فعالیت ها نیاز به دسترسی به سیستم های نرم افزاری مربوطه، می باشد.

بخش های معینی از فرآیند کسب و کار را می توان توسط تکنولوژی گردش کار به اجرا رساند. با سیستم مدیریت گردش کار می توانید مطمئن شوید که فعالیت های فرآیند کسب و کار در جهت مشخص شده انجام می شوند و اینکه سیستم های اطلاعاتی مورد استفاده عملکرد کسب و کار را به تحقق رسانده اند. این رابطه بین فرآیندهای کسب و کار و گردش کار توسط انجمن (اتحاد) میان کلاسهای مربوطه، نشان داده می شود.

به طور خلاصه  مدل کردن فرایند یعنی ما آن چیزی را که در یک کسب و کار در حال رخ دادن است را در قالب فرمول‌ها و نمادها نمایش بدهیم تا بتونیم یک دید کلی از کسب و کار خود را داشته باشیم. با توجه به اینکه فرمول‌ها و نمادهای مختلفی برای مدل کردن فرایندها وجود دارد، در نتیجه ما انواع مختلفی از مدل‌ سازی فرایندهای کار را ارائه می دهیم.

درخت فرایند چیست:

درخت فرایند یکی از مهم ترین موضوعاتی می باشد که برای یک کسب و کار لازم است. این نمودار از این جهت استفاده می شود که به تیم شما مشخص می نماید که کاربران و مشتریان واقعا چه تقاضایی دارند و برای پاسخگویی به این تقاضا چگونه کسب و کار خود را با استراتژی انجام دهند.

مباحث مهم در حوزه های کسب و کار:

در سال های ۱۷۲۳–۱۷۹۰ بحث تقسیم کار بسیار مورد توجه بوده است.

در سال های ۱۸۵۶–۱۹۱۵ بحث اصول مدیریت علمی در کسب و کارها مورد توجه بوده است.

در سال های ۱۸۶۳–۱۹۴۷ بحث خط تولید (production line) در در حجم بالای تولید مورد توجه بوده است.

از حدود سال ۱۹۵۰ که کامپیوتر و ارتباطات دیجیتالی وارد دنیایی کسب و کار شد، تغییرات و بهبود های زیادی در کسب و کارها ایجاد گردد. به طوری که در دنیای امروزه، نوآوری در انجام محاسبات و ارتباطات مربوط به کسب و کار با استفاده از فناوری های جدید یک مزیت رقابتی بسیار مهم است. استفاده از تکنولوژی های جدید باعث شده ست که فرایند های کسب و کار بسیار پیچیده گردند، و وابستگی آنها به سیستم های اطلاعاتی بیشتر گردد. این پیچیدگی باعث شده است که مدل کردن فرایند یه عنوان یک بخش جدایی ناپذیر از موفقیت کسب و کارها تبدیل شود.

مدل سازی فرایند ها به مدیران کمک میکند تا بتوانند یک نگاه کلی از آنچه رخ می دهد را داشته باشند.

از مهم ترین آن ها می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

 • سیستم انتقال یا  Transition systems
 • Petri nets
 • BPMN
 • C-nets
 • EPCs
 • YAWL
 • درخت فرایند یا  Process trees

سوالات متداول مدل سازی فرآیندهای کسب و کار

مباحث مهم در حوزه های کسب و کار

 1. در سال های ۱۷۲۳–۱۷۹۰ بحث تقسیم کار بسیار مورد توجه بوده است.
 2. در سال های ۱۸۵۶–۱۹۱۵ بحث اصول مدیریت علمی در کسب و کارها مورد توجه بوده است.
 3. در سال های ۱۸۶۳–۱۹۴۷ بحث خط تولید (production line) در در حجم بالای تولید مورد توجه بوده است.
 

مهم ترین مدل سازی فرایندهای کسب و کار

 1. سیستم انتقال یا  Transition systems
 2. Petri nets
 3. BPMN
 4. C-nets
 5. EPCs
 6. YAWL
 7. درخت فرایند یا  Process trees

درخت فرایند چیست؟

درخت فرایند یکی از مهم ترین موضوعاتی می باشد که برای یک کسب و کار لازم است. این نمودار از این جهت استفاده می شود که به تیم شما مشخص می نماید که کاربران و مشتریان واقعا چه تقاضایی دارند و برای پاسخگویی به این تقاضا چگونه کسب و کار خود را با استراتژی انجام دهند.

دیدگاه‌ خود را بیان کنید

اشتراک در
اطلاع از
guest

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید0
There are no products in the cart!