منافع و ویژگی ها اینترنت اشیاء یا IOT

در پست های آموزشی قبل در رابطه با هویت اصلی و دلایل نیاز به اینترنت اشیاء بحث کردیم و فهمیدیم که:

اینترنت اشیاء در واقع سکویی برای دیوایس های کوچک تر و مستقل می سازد تا بتوانند داده های جمع آوری شده خود را با دیگر سنسور ها و دیوایس های موجود در شبکه امنیتی IOT به اشتراک گذاشته و در صورت نیاز از این داده ها و اطلاعات استفاده کنند، در واقع اینترنت اشیاء یک زبان جامع برای این دیوایس ها می سازد تا بتوانند با یک دیگر تعامل کرده و و نقاط ضعف یک دیگر را پوشش دهند، اگر چنین سیستم یک پارچه ای بوجود بیاید در مصرف زمان و هزینه بسیار صرفه جویی خواهد شد.

 

اینترنت اشیاء و صنعت

 

از طرفی دیدیم که این سنسور ها و دیوایس ها چگونه می توانند با هم ارتباط برقرار کنند و این ارتباط چگونه می تواند باعث جلو گیری از هدر رفتن زمان و در خیلی از مواقع حتی باعث حفظ جان انسان ها شود. حال بیایید تا کمی بیشتر مزایا و ویژگی ها اینترنت اشیاء را مورد بررسی قرار دهیم:

اولین چیزی که می توان به آن به عنوان یکی از ویژگی ها اینترنت اشیاء نگاه کرد، این است که شما می توانید به راحتی منابعی را که از قبل داخل پلتفرم اینترنت اشیاء ذخیره کرده اید را، در هر زمان و مکانی استخراج کرده و از آن ها استفاده کنید. مثلا فرض کنید که یک تلفن هوشمند داریم که می تواند با دیگر دیوایس ها ارتباط برقرار کند، توانایی محاسبه گری و پردازش بالایی دارد و در کنار این ها فهم خوبی هم از ارتباط اشیاء با یک دیگر دارد.

مطمئناٌ با وجود چنین دیوایس های پیشرفته ای استفاده از منابع موجود در اینترنت اشیاء هم بسیار راحت تر و کاربردی تر خواهد شد.

در چنین مواقعی اگر یک پلتفرم داشته باشیم که بتواند بصورت خیلی هوشمند تر از همین تلفن همراه در کنار دیگر سنسور ها و دیوایس ها استفاده کند، به طبع راحتی و کیفیت کار ها بسیار بالا تر خواهد رفت و همچنین در طرف دیگر ماجرا این اینترنت اشیاء میتواند تلاش ها، زحمت ها و دخالت های انسان ها را نیز بسیار کم تر کند.

حال فرض کنید این سیستم و یا پلتفرم آنقدر هوشمندی دارد که می تواند به طور مستقل اطلاعات را جمع آوری کند، آنها را تجزیه و تحلیل کنید و در انتها بدون دخالت انسان ها از آن ها استفاده کرده و در اختیار دیگر سیستم ها بگذارد، می بینید که به همین راحتی ارتباط انسان ها با ماشین ها و سیستم ها بسیار کم تر خواهد شد و همین امر به تنهایی یکی از بزرگترین دلایل محبوبیت روز افزون اینترنت اشیاء در بین انسان هاست.

از طرفی دیگر با وجود این تغییرات و یک سری بهینه سازی ها زمان مصرفی هم به طرز قابل توجهی کاهش خواهد یافت که این خود، یکی از بزرگترین فاکتور های موفقیت اینترنت اشیاء است.

به این مقاله چه امتیازی می‌دهید؟
5/5 - (6 امتیاز)
امیرحسین آقامحمدی

دانشجوی مهندسی نرم افزار، طراح فرانت اند و بک اند سایت، علاقه مند به طراحی کاراکتر و گرافیک

دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Shopping cart
There are no products in the cart!
question