ساختار دستوری onerror

استفاده از ساختار onerror ، روش قدیمی خطا یابی در صفحات وب در زبان جاوا اسکریپت است.

در صفحه قبل ، نحوه استفاده از ساختار دستوری try … catch را توضیح دادیم . از ساختار دستوری onerror نیز برای خطایابی در صفحات وب ، ولی با روشی متفاوت استفاده می شود.

رویداد onerror ، هر زمان که خطایی در یک اسکریپت در صفحه به وجود بیاید ، تحریک شده و اتفاق می افتد . برای استفاده از رویداد onerror ، برنامه نویس باید تابعی را طراحی کند که خطا به وجود آمده در صفحه را مدیریت ( Handle ) کند . رویداد onerror در زمان بروز خطا ، تابع مدیریت خطا ( Event Handler Function ) را فراخوانی خواهد کرد ، که در این صورت دستورات پیش بینی شده برای مواجه با خطا اجرا خواهد شد.

تابع مدیریت خطا با ۳ پارامتر ( آرگومان ) ، به شرح زیر فراخوانی خواهد شد:

msg: متن پیام خطایی که توسط مرورگر تولید شده و شامل توضیحاتی راجع به error رخ داده است ، را ارائه می دهد.

url: مسیر کامل صفحه ای که خطا در آن اتفاق افتاده را شامل می شود.

l: شماره خط کدی که خطا در آن اتفاق افتاده است ، را نگهداری می کند.

شکل کلی تعریف یک ساختار onerror ، به همراه تابع مدیریت خطا به صورت زیر است:

onerror  =  نام تابع مدیریت خطا

function   نام تابع مدیریت خطا ( )

{

دستورات مدیریت خطا

return false Or true

}

نکته مهم: تابع مدیریت خطا دارای یک مقدار بازگشتی است ، که توسط طراح و به وسیله دستور return تعیین می شود . این مقدار می تواند یکی از ۲ حالت True یا False باشد .این مقدار تعیین می کند که آیا مرروگر در هنگام بروز خطا ، علامت خطا را در نوار پایین مرورگر ( Status Bar ) نشان داده و گزارش استاندارد راجع به خطا به وجود آمده اعلام کند یا خیر.

در صورت تعیین و باز گرداندن مقدار True ، مررورگر در هنگام وقوع یک error ، در نوار Status Bar علامت و گزارش خطا را اعلام نمی کند ولی در صورت بازگرداندن مقدار False ، مرورگر در نوار پایین علامت خطا را نمایش داده و یک گزارش کامل از خطا را به صورت استاندارد اعلام می کند.

مثال: در مثال زیر یک تابع مدیریت خطا با نام ErrorHandler برای واکنش در زمان بروز خطا طراحی شده است . این تابع قرار است در هنکام بروز خطا یک کادر پیام حاوی توضیح نوع خطا ، آدرس کامل صفحه ای که خطا در آن روی داده و شماره خط کد اشتباه را به کاربر اعلام کند .

از طرف دیگر در تابع PageEroor ، یک اشتباه تایپی وجود دارد و به جای عبارت alert نوشته شده است alertt . این اشتباه باعث بروز خطا در صفحه شده که در نتیجه تابع مدیریت خطا فراخوانی شده و پیغام خود را نمایش می دهد . همچنین به علت باز گرداندن مقدار true توسط تابع مدیریت خطا ، مرورگر علامت خطا را در نوار Status Bar نشان نمی دهد:

 

Telegram Facebook WhatsApp Twitter LinkedIn

دیدگاه خود را بیان کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.